Bize Mail Gönderin

info@odakyaraticidrama.com

Bizi Arayın

0 212 871 01 35

0 555 105 01 35

Yaratıcı Drama Eğitim Programı

  • Anasayfa
  • Yaratıcı Drama Eğitim Programı
Hakkımızda

YARATICI DRAMA EĞİTİM PROGRAMI

YARATICI DRAMA

İnsanı insan yapan en önemli özelliklerinden biri de bedensel olarak beslenme ihtiyacının yanında, ruhsal ve zihinsel olarak doyurulmaya ihtiyaç duymasıdır. Zihinsel ve ruhsal gelişim için insanlar ve toplumlar her zaman yeni yollar, yeni teknikler aradılar.

Odak Yaratıcı Dramanın kurucuları olan bizler, eğitimde yeni yöntemlere ve öğrenmelere açık kişiler olarak, insan doğasına en yakın yöntemlerden biri olan yaratıcı drama ile tanıştık. Yaratıcı drama ile tanışmamız bizde, bu yöntemin başka eğitimciler, aileler, meslek grupları ve çocuklara ulaşması için bir mekân ve kurum oluşturma isteği oluşturdu.

Öncelikle Yaratıcı dramanın ustalarından uzun soluklu yaratıcı drama eğitimi aldık ve çalışmalarımızı tamamladık. Bu ustalar, uzun zamandır yaratıcı dramanın eğitimcilere ve çocuklara ulaşması için çaba gösteren değerli uzmanlardır.

Ustalardan öğrendiğimiz becerileri başkalarına ulaştırmak şimdide bizim görevimiz. Çünkü bu bir bayrak yarışı ve biz bunun bilincindeyiz. Bu bayrak, yıllar boyunca elden ele, gelecek kuşaklara ulaşacaktır.

YARATICI DRAMA NEDİR?

Ustalardan biri "dilden önce, rol vardı" diye bir söylemde bulunur. Bu yaratıcı dramanın ne kadar kadim bir yöntem olduğunu anlatmak için yeterlidir diyemiyorum. Yaratıcı drama, özellikle drama (doğaçlama oyun) üzerinde çok çok düşünmemiz ve konuşmamız gereken bir yöntemdir. Bütün canlılar bilgilerini gelecek kuşaklara çeşitli yöntemlerle aktarırlar. Ancak hepsinin kullandığı ortak dil, rol ve oyundur. Bu iddianın ne kadar doğru olduğunu anlamak için doğaya çıkıp diğer canlıları gözlemek, anne çocuğun ilişkisine bakmak gerekir. Yaratıcı drama rolle(oyun) öğrenme ve öğretme yöntemidir. Yaratıcı drama özellikle çocuk eğitiminde önemli bir yöntemdir. Çünkü çocuklar 18 yaşına kadar çoğunlukla kinestetik öğrenme yöntemini kullanır. Kinestetik öğrenme yöntemini en iyi ifade eden yöntem ise yaratıcı dramadır.

Yaratıcı drama bir yöntem olarak kullanılması aşamasında tiyatronun bir takım tekniklerinden yararlanır. İnsanlar dramayı dilden de önce bir iletişim yöntemi olarak kullandılar. Ancak toplumsallaşmanın gelişmesi ile birlikte günlük yaşamı ve doğa ile ilişkilerini düzenlemek amacıyla ritüelleri kullandılar. Ritüeller ise dramanın en etkin kullanıldığı yöntemlerden biri olmuştur.

Drama doruk noktasına milattan önceki yıllarda yunan toplumunu eğitmek için tasarlanmış tragedyalarla ulaştı. Tregedyalar dönüşerek tiyatronun temellerini attı. Günümüzden elli yıl kadar önce İngiltere'de yaşayan bir kadın eğitici Doroty Heatcote rol ve oyunun çocuklar için ne kadar değerli bir eğitim yöntemi olduğunu yeniden keşfetti. Böylece Yaratıcı dramanın uyanışı ve yolculuğu yeniden başladı.

YARATICI DRAMA EĞİTİMİNİN AMACI

Yaratıcı drama eğitiminin amacı; uzman liderler rehberliğinde yeni liderler yetiştirerek dramayı bütün çocuklara ulaştırmak ve her çocuğun bu yöntemle öğrenmeyi deneyimlemesine katkıda bulunmaktır. Aynı zamanda eğitim alan yetişkinlerin yaratıcı drama ile kişisel gelişim süreçlerine katkıda bulunmalarını sağlamaktır.

YARATICI DRAMA EĞİTİM PROGRAMI

  1. Hazırlık Aşaması-Isınma Çalışmaları;48 saat
  2. Aşama-Temel teknikler;48 saat
  3. Aşama-İleri Teknikler;48 saat
  4. Aşama-İleri Teknikler;48 saat
  5. Aşama-Liderlik Denemeleri;60 saat
  6. Aşama-Proje Hazırlama ve Sunma

Ayrıca;20 saat gönüllü çalışma

Herhangi bir aşamanın raportörlük çalışması

SINAV ve sınav sonunda M.E.B onaylı sertifika

Not:Her aşamanın eğitiminin tamamlandığına dair katılım belgesi verilir. Sertifikaya altı(6) aşamayı tamamlayan ve sınavdan geçer puan alan katılımcılar hak kazanır.

Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin Haber Bültenimize Kaydolun.