Bize Mail Gönderin

info@odakyaraticidrama.com

Bizi Arayın

0 212 871 01 35

0 555 105 01 35

Çocuk Psikodraması

Çocuk Psikodraması

Çocuk Psikodraması

Çocuk psikodraması çocukların günlük yaşamlarında yaşadıkları zorlukları, geçmişlerinde kalan önemli olayları ve bunlara ilişkin duygularını, yetersizliklerini, başarısızlıklarını ve bunlara bağlı olarak gelişen önyargılarını ve inançlarını sahneleyerek ortaya koydukları ve bu yolla değişimin sağlandığı terapötik bir süreçtir.

Çocuk psikodramasında öfke, saldırganlık gibi olumsuz duygular oyunlar yoluyla kontrollü bir şekilde dışa vurulmaktadır. Bu da hem daha az tehlikeli hem de iyileştirici olmaktadır.

Çocuk psikodrama grubunda oynanan oyunlar sayesinde rol değiştirmeyi, kendi dışına çıkıp başkalarını anlamayı ve empati kurmayı deneyimler. Sorunlara yeni çözümler üreterek kendisini ve çevresini değiştirebilme gücü kazanır.

Çocuk psikodraması 7-12 yaş arası çocuklar için idealdir. Üye sayısı 6-8 kişi ile sınırlı tutulmalıdır. Yaşa göre dağılım 7-8 ya da 9-10 ve 11-12 yaş şeklinde olabilir.

Farklı kişilik yapılarında olan ve farklı sorunlarla gelen çocukların bir arada olması daha başarılı sonuçlar vermektedir. Birbirini tanımayan çocukların oluşturduğu gruplar ideal gruplardır.

Kişilik gelişimi, duygusal gelişim, kendini ifade, öfke ile başa çıkabilme, girişkenlik ve daha birçok konuda çocuklar kendini grup içinde geliştirebilmektedirler.

Çocuk psikodraması içinde çocuklar sadece sorunlarını çözmekle kalmaz aynı zamanda sorun çözme becerilerini de öğrenirler. Engellenen çocuk bir bir engelleri kaldırmanın yolunu keşfeder, onları kaldırır ve bunun doyumunu yaşar ve bu yolla kendine güvenini kazanmaya başlar.

Toplam oturum sayısı haftada bir olmak üzere 12 oturum

Çalışma saatleri: 13:00-14:00 arası

Kontenjan: 6-8 KİŞİ

Yer: Odak Yaratıcı Drama Kursu

Adres: Cumhuriyet mah. Atatürk bulvarı Adm iş merkezi No:8 Kat:4 Daire:37 Beylikdüzü / İstanbul

Tel: 0555 105 01 35 - 0 212 871 01 35

İletişim Kurulacak Yetkili: Kurum Müdürü: Murat Gürhan

Ücret: Arayarak bilgi alabilirsiniz


Psikodrama Terapisti: Hatice SUBAŞI

Gazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 1993 yılında Mezun oldum. 1994-1999 yılları arasında bir devlet lisesinde felsefe grubu öğretmenliği yaptım. Bir eğitimci olarak geçirdiğim, hayatımın en keyifli yıllarıydı. 1999 yılında İstanbul'da psikolojik danışman olarak çalışmaya başladım. Benim İstanbul'da çalışmaya başlamamdan kısa bir süre sonra Marmara depremi yaşandı. Deprem sonrası ülkemize gelen birçok yabancı uzmandan ve ülkemizde hizmet veren deneyimli hocalardan "Travma Sonrası Normalleştirme Eğitimi" aldım.

Bu dönemde YÖRET Vakfının Uluslar arası Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte M.E.B işbirliği ile düzenlediği iki yıl süren "Travma Sonrası Normalleştirme ve Kriz Müdahale Eğitimlerine "katıldım. Aynı zamanda deprem bölgesinde iki yıl boyunca normalleştirme çalışmalarına katıldım. Krize Müdahale Eğitimi, Travma Sonrası Meslektaş Süpervizyonu, Çocuklarla yapılan Kriz Müdahale Çalışmaları, Çocuklarla Bilişsel Davranışçı (EMDR) çalışmaları eğitimleri aldım.

1999 yılında Psikodrama Eğitimine başladım ve yedi(7) yıl süren Psikodrama eğitimimi tamamladım. Psikodrama Eğitimim sırasında Aile Ağacı, Bireysel Psikodrama, Çocuk Psikodraması, Anne-Bebek Psikodraması eğitimleri aldım.

Birçok yabancı uluslar arası tanınmış uzmanla kongrelere ve "workshop"lara katılma şansım oldu. Zerka MORENO, Marcia KARP, Jacop GERSHONİ, Robert MACY, Adle Dyregrov eğitim aldığım uzmanlardan bazılarıdır.

Halen bir Vakıf Üniversitesinde Yüksek Lisansıma devam etmekteyim. Tez çalışmamı Travma Sonrası Normalleştirme Çalışmasına yönelik olarak yapmaktayım. YÖRET Vakfında gönüllü çalışmalarıma devam ediyorum. "Psikodrama ve Kadim Bilgelik" adında bir kitabım var.

Görüşmek üzere…

Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin Haber Bültenimize Kaydolun.